Zderzenie pojazdów w ruchu i najechanie na pieszego – najczęściej występujące niebezpieczne zdarzenia na drodze

Zderzenie się pojazdów w ruchu było przyczyną 591 wypadków drogowych, w których rannych zostało 714 osób. Najechanie na pieszego było przyczyną 301 niebezpiecznych zdarzeń w 2018 roku – to o 13 wypadków mniej niż w 2017 roku.

Kierujący byli sprawcami 1012 (91,6 proc.) wypadków, w których 34 osoby poniosły śmierć (77 proc. ofiar śmiertelnych) i 1163 osoby zostały ranne (93 proc. ogółu rannych). Zderzenia boczne i najechania na pieszych stanowiły 67 proc. wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami. Szczególnie niebezpiecznym manewrem od wielu lat jest skręt w lewo na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. Główną przyczyną zdarzeń w tym przypadku jest nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu przez skręcający pojazd i nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Na przestrzeni lat liczba takich wypadków utrzymuje się na podobnym poziomie. Kierowcy samochodów osobowych są sprawcami największej liczby wypadków. Odnotowano wzrost liczby sprawców wypadków wśród kierujących jednośladami.

Młodzi kierowcy (do 25 roku życia) spowodowali 141 wypadków, w których zginęło 5 osób (zmarły na skutek odniesionych obrażeń). Obrażenia odniosło 170 osób. Młodzi kierowcy spowodowali 93 zderzenia pojazdów i 35 najechania na pieszych. 5 razy doszło do zderzenia się ze słupem, co znaczy, że co trzeci tego typu wypadek był spowodowany przez kierowcę mającego mniej niż 25 lat. Liczba wypadków spowodowanych przez młodych kierowców zmalała w porównaniu z ubiegłym rokiem o 17 wypadków. Liczba ofiar śmiertelnych w tych wypadkach wzrosła o 1. Młodzi kierowcy często jeżdżą zbyt szybko. 20 proc. wszystkich wypadków spowodowanych nadmierną prędkością powoduje właśnie ta grupa uczestników ruchu. Młodzi kierowcy w 2018 roku nie spowodowali żadnego wypadku pod wpływem alkoholu.

Wszystkie dane pochodzą z raportu o stanie bezpieczeństwa drogowego w Warszawie w 2018 roku.