Najbardziej narażone na ryzyko wypadku grupy? Między innymi seniorzy

Najwięcej ofiar wśród pieszych stanowią osoby w przedziale wiekowym 15‑24 lata i powyżej 75 roku życia.

Aż 63 proc. wypadków z pieszymi ma miejsce na przejściach dla pieszych, które powinny być najbezpieczniejszym miejscem, by przejść na drugą stronę ulicy – 2/3 śmiertelnych potrąceń wydarzyło się właśnie na zebrach. Co trzeci pieszy zginął potrącony po zmroku, przy braku dziennego światła. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić prawidłowe oświetlenie, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Mniejszy wpływ na statystyki miały warunki atmosferyczne. W wypadkach podczas złej pogody zginął 1 pieszy, 3 śmiertelne potrącenia wydarzyły się przy mokrej nawierzchni.

Wypadki z pieszymi najczęściej zdarzają się na skrzyżowaniach z drogą z pierwszeństwem przejazdu i na prostym odcinku drogi. Znacznie bezpieczniejsze są skrzyżowania równorzędne i ronda, na których praktycznie nie dochodzi do potrąceń pieszych. Na przejściach wyposażonych w sygnalizację świetlną miało miejsce 100 wypadków z pieszymi, co stanowi 42 proc. wszystkich wypadków na przejściach dla pieszych. Często dochodzi do nich podczas skrętu z drogi głównej, kiedy kierowcy nie ustępują pierwszeństwa przechodniom, którzy również mają sygnał zielony. 37 takich wypadków wydarzyło się podczas skrętu w lewo, a 29 – w prawo.

Osoby starsze często mają problemy z właściwą oceną sytuacji na drodze, nie zawsze stosują się do znaków i sygnałów świetlnych czy korzystają z wyznaczonych przejść. Są też znacznie bardziej podatne na obrażenia, w tym śmiertelne. W 2018 roku doszło do 95 potrąceń osób powyżej 64 roku życia, w tych wypadkach 17 osób poniosło śmierć. Niestety wzrosła też liczba potrąceń wśród dzieci w przedziale wiekowym 7‑14 lat. Łącznie ofiary potrąceń w przedziale wiekowym 0‑14 lat stanowią 13 proc. ofiar wśród pieszych.

Wszystkie dane pochodzą z raportu o stanie bezpieczeństwa drogowego w Warszawie w 2018 roku.